Tady najdete skoro všechna dopravní letadla.

Concorde

Už se zdálo, že jediným důvodem existence těchto sirotků na londýnském Heathrow a pařížském letišti Charlese de Gaulla jsou občasné technické testy. Teď se věci mění. Francouzský ministr dopravy Jean-Claude Gayssot uvedl, že lety dvakrát rychlejší zvuku se obnoví ještě tento rok. "Jsem přesvědčen, že letos získá concorde oprávnění k letům," sdělil Gayssot. Neupřesnil však, zda se tak stane na konci léta či až v říjnu, jak spekuloval francouzský tisk. Deník Le Parisien napsal, že certifikát pro nadzvukové lety bude obnoven na konci září. John Lampl, mluvčí British Airways, to potvrdil. "Dostaneme naši vlajkovou loď zpět do vzduchu asi na konci léta," uvedl.

Testy jsou nadějné Vyšetřování havárie ukázalo, že kovová lamela zničila pneumatiku, jež potom prorazila palivovou nádrž. Již krátce po neštěstí přislíbili odborníci, že budou hledat cestu, jak se navždy podobným rizikům vyhnout. Technici na jihofrancouzské základně Istres poblíž Marseille zkoumají, jak se osvědčí nové pneumatiky, vyvinuté firmou Michelin. "Společná francouzsko-britská skupina zaznamenala povzbudivé výsledky," uvedla agentura AP. Letečtí specialisté současně hledali cesty, jak lepším způsobem zabezpečit ochranu palivových nádrží. Concorde již splnil sérii bezpečnostních testů. Úřad pro civilní letectví však narýsoval přísná kritéria, za jakých budou nadzvukové lety obnoveny. Zahrnují například i přísnou inspekci ranveje. Zkoušek se dosud neúčastní žádní pasažéři.

Právě lidé uvyklí posnídat v Paříži či Londýně, dát si kaviár v letadle a ještě jednu snídani v New Yorku želí ztráty "bílého snu" snad nejvíce. Přibližně 150 000 pasažérů ročně formoval concorde životní styl. Hans Hollander, konzultant leteckých společností, tvrdí, že nadzvukové lety působí trochu jako droga. "Jak si jednou zvyknete, těžkozapomínáte," říká. Sám strávil v supersonickém letadle stovky hodin.

Snad nejhůře prožívali tragickou ztrátu piloti nadzvukových letů. "Po havárii jsme se cítili strašně," prohlásil Mike Bannister, který stál v čele 21 pilotů British Airways, kteří šéfovali nadzvukovým letům. "Teprve později se dostavil jiný pocit ztráty, že už totiž nemůžeme pilotovat takový obdivuhodný výtvor."

 

Navštěvujete: PLANES.CZ ???

ANO (1272 | 50%)
NE (1260 | 50%)

Bojíte se lítat dopravním letadlem?

ANO (1400 | 45%)
NE (1686 | 55%)
Airbus 330-200

Airbus 330-200

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one